کوسن سوزندوزی

کوسن سوزندوزی دستساز

از {{model.count}}
انتخاب رنگ:
رنگ را انتخاب کنید.
تعداد
نوع
ویژگی‌های محصول
  • نوع: کوسن
  • طرح: گلدار
  • جنس: پارچه متقال و نخ کاموا ترک
  • ابعاد (سانتیمتر): 40 * 40
فروشنده فروشنده: فروشگاه اینترنتی صنایع دستی ارژن مارکت
آماده ارسال ناموجود
306,000 تومان
  • {{value}}
{{Object.keys(model.attributes).length}}
کمی صبر کنید...

اصلی ترین کاربرد کوسن پوشاندن مبل ها و دادن زندگی جدیدی به آن هاست، کوسن ها هستند که به سادگی می توانند جنبه های راحتی مبل ها را تا چندین برابر افزایش داده و از طرفی هم تأثیرات چشم گیری در زیبایی آن ها و جزئیات خانه داشته باشند. اما تنوع در طرح و رنگ و مدل کوسن ها از طرفی دست خریداران را برای انتخاب گزینه ی بهتر و مناسب تر باز کرده و از طرفی هم متأسفانه گاهی موجب سردرگمی خریداران عزیز می شود.

محصولات مرتبط

کوسن سوزندوزی

اصلی ترین کاربرد کوسن پوشاندن مبل ها و دادن زندگی جدیدی به آن هاست، کوسن ها هستند که به سادگی می توانند جنبه های راحتی مبل ها را تا چندین برابر افزایش داده و از طرفی هم تأثیرات چشم گیری در زیبایی آن ها و جزئیات خانه داشته باشند. اما تنوع در طرح و رنگ و مدل کوسن ها از طرفی دست خریداران را برای انتخاب گزینه ی بهتر و مناسب تر باز کرده و از طرفی هم متأسفانه گاهی موجب سردرگمی خریداران عزیز می شود.

ابزار لازم برای پیشگیری از این سردرگمی و یا انتخاب نادرست داشتن اطلاعات است. اطلاعاتی در مورد استفاده صحیح و انتخاب طرح و مدل مناسب کوسن و چیدمانی زیبا برای دکوراسیون های مختلف.

تولیدکنندگان هنرمند سوزن دوزی بلوچی، با استفاده از تجربه و خلاق خود، این امر را به راحتی برای ما میسر کرده اند که علاوه بر تهیه کیف، کوسن و اکسسوری های شیک، بتوانیم محصولات خاص، دست دوز و مرغوب را با قیمتی بسیار مناسب و مقطوع، بطور مستقیم به دست شما برسانیم.

کوسن

یکی از قدیمی ترین و خلاقانه ترین هنر و صنایع دستی ایران زمین، سوزن دوزی می باشد. این هنر مخصوص ایران بوده و نوعی بافت نخ و سوزن بر روی پارچه می باشد. سوزندوزی بیش از سایر استان های ایران، در استان های سیستان و بلوچستان، اصفهان، لرستان، شمال کشور (مخصوصاً ترکمن ها)، خراسان و یزد رواج داشته و می توان به جرات گفت این استان ها، هنر سوزندوزی را زنده نگه  داشته اند.

با توجه به تفاوت فرهنگ ها در استان های ذکر شده، هنر این عزیزان نیز کمی خود را متفاوت نمایش می دهد و در کارهای سوزن دوزی آنها می توان تفاوت هایی در رنگ، طرح و نوع دوخت مشاهده کرد. بطورکلی در حال حاضر می توان مهد هنر سوزندوزی را استان سیستان بلوچستان دانست که این هنر توسط شیرزنان بلوچ تولید می شود. در این میان خالی از لطف نیست اگر این مهم ذکر شود که شهرستان ایرانشهر به عنوان شهر ملی سوزن دوزی، در سال 1397 ثبت شده و این استان دارای نوع خاصی از سوزن دوزی می باشند که به آن سوزن دوزی بلوچی و یا  بلوچی دوزی نیز می گویند. بسیاری از طرح هایی که این زنان بوجود می آورند، ناشی از خلاقیت های ذهنی آنها است که این ذهن بیشتر بیانگر رویاهای این زنان می باشد.

طرح های سوزن دوزی اصیل و خالص بلوچی را می توان بر روی لباس پادشاهی فرح  دیبا نیز یافت که در همان دوران، سوزن دوزی از نوع بلوچی، توسط سازمان یونسکو، مهر اصیل بودن دریافت کرد.

تاریخچه

شاید وقتی گفته می شود مهد سوزن دوزی استان سیستان و بلوچستان است، این فکر به ذهن خطور کند که برای اولین بار نیز این هنر ارزشمند در سیستان و بلوچستان ابداع شده است. در واقع این چنین نبوده و حدود 8000 سال قبل، سوزندوزی توسط ساکنین غار کمربند (این غار در اطراف بهشهر و کنار دریای خزر می باشد) ابداع شد. مسلماً وسائل و تجهیزاتی که امروزه ما استفاده می کنیم در آن  زمان قابل دسترس و مصرف نبوده پس آنها چگونه سوزن دوزی می کردند؟

این  افراد مانند دیگر ساکنان سرزمین، به کشاورزی و چوپانی مشغول بودند و با  پرورش بز و گوسفند و سپس کوتاه کردن پشم آنها، به اصطلاح امروزی پارچه هایی را درست کرده و سوزن آنها نیز تکه ای از شاخه درختان بود که آن را تیز می  کردند. در همان دوران و در غرب فلات ایران (چتل هیوک واقع در ترکیه)، بافندگی رواج یافت و با توجه به حفاری های باستانی انجام شده، آثار تجهیزات آنها نیز هنوز باقیمانده است که بصورت سنگواره در موزه نگهداری می شوند. کمی بعد در اطراف کاشان (تپه سیلک)، مدارکی دال بر بافندگی و نخ ریسی یافت شده است که مربوط به 200 الی 300 سال قبل از تاریخ ابتدایی می باشد.

با گذشت زمان و حملات مختلف کشورهای همسایه و اعراب به ایران، این هنر نیز  دستخوش تغییر شد اما مانند زبان فارسی، روح آریایی خود را حفظ کرده و با توجه به اتفاقات تلخ بسیار در دوران، همچنان می توان روح و اصالت ایرانی آن را حس کرد.

نحوه دوخت

شاید یکی از مهمترین سوال ها برای افرادی که آشنایی با این هنر ارزشمند ندارند و  یا آشنایی کمی دارند، این باشد که سوزن دوزی چه تفاوتی با روش های دوخت دیگر دارد؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید شیوه دوخت را توضیح داد و سپس تفاوت بین  سوزن دوزی و دوخت های معمولی دیگر، خود را نمایش خواهند داد.

در سوزندوزی، با استفاده از سوزن، قلاب و نخ های رنگی متفاوت، عملیات دوخت بصورت دستی یا با چرخ بر روی پارچه های ساده یا طرحدار انجام می شود اما یکی از مهمترین تفاوت هایی که این هنر را ارزشمندتر از هنرهای دوخت دیگر می کند، دقت و ظرافت خاص در تولید و دوخت محصولات سوزن دوزی شده می باشد.  تفاوت مهم دیگر، اصیل بودن و وجود روح ایرانی بودن آن است چرا که فرایند دوخت نه توسط ماشین بی جان و روح بلکه توسط دستان یک فرد هنرمند و ذهن و  روح بیدار و هوشیار او دوخته شده است.

یکی از ابزارهای پرکاربرد برای سوزندوزی، قاب مستطیل یا دایره ای شکل جهت صاف نگه داشتن پارچه است که به آن "کارگاه گلدوزی" نیز می گویند. پارچه های مصرفی متنوع و از جنس کتان، زربافت، ابریشم، پشم و پنبه می باشد که بر روی  آنها از نخ هایی با جنس ابریشم، پشم، الیاف مصنوعی، گلابتون، ملیله، سرمه و نقده استفاده می کنند.

کاربرد کوسن در قسمت های مختلف دکوراسیون داخلی

در نگاه اول اغلب افراد کوسن ها را تنها برای مبل های راحتی و استیل در نظر می گیرند، غافل از اینکه استفاده از کوسن بر روی صندلی های آشپزخانه، تخت خواب، گوشه های دنج و ... در نظر دیگران شما را به عنوان یک دکوراتور مجرب معرفی می کند. استفاده از کوسن بر روی صندلی های چوبی و یا فلزی آشپزخانه علاوه بر دکور کردن این نیمکت ها، می تواند راحتی قابل توجه ای را به آن ها ببخشد. دیزاین تخت خواب با کوسن های تزیینی در شکل ها و سایز های متفاوت باعث جلوه شکلیلی از تخت به عنوان پادشاه اتاق خواب می شود. دکور کردن گوشه ای دنج با کوسن های مناسب برای این فضاها، یکی از ایده های خاص و ناب در  طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می شود.

شکل و کاربرد کوسن

تنوع شکلی کوسن ها بسیار زیاد است و هر کدام از آن ها طنین و آهنگ خاص خود را  دارند و برای فضای خاصی استفاده می شوند. کوسن ها می توانند علاوه بر اشکال، گرد، چهار گوش، لوله ای، به شکل قلب، ستاره، لوزی و ... نیز ساخته  شوند، اما هر کدام از کوسن ها کاربرد خاص خود را دارند.

کوسن های مربعی رایج ترین و ایده آل ترین شکل کوسن برای صندلی های چوبی یا مبل  های راحتی هستند، این کوسن ها گزینه ی خوبی هستند برای افرادی که به نوعی از کمر درد رنج می برند یا کسانی که عاشق لم دادن هستند. استفاده از کوسن های مستطیلی برای پوشش دادن، قسمت پایینی کمر یا گردن رایج می باشد. کوسن های گرد معمولاً برای نرمتر یا راحت تر کردن نشیمن روی مبل ها یا صندلی هایی که نشیمن گاه سفت و سختی دارند، استفاده می شوند. اما استفاده از آن ها برای زیباتر کردن چیدمان کوسن ها بر روی کاناپه های دو یا سه نفره هم ایده ی رایجی است. استفاده از کوسن های بزرگ در مبل های جمع و جور به سبک مدرن چندان رایج نیست. این کوسن ها علاوه بر اینکه ظاهر ناهمخوانی در اتاق  به وجود می آورند، در هر بار نشستن شما را مجبور به برداشتن خود می کنند. کوسن هایی که به شکل پشتی هستند، به نوعی باعث ساختار شکنی در دکوراسیون داخلی شده اند. معمولاً از این کوسن ها برای گوشه های دنج استفاده می شود.  کوسن های ستاره ای، لوزی، دایره ای و ... را می توان جزء کوسن های فانتزی  دسته بندی کرد. این کوسن ها آنقدر قدرتمند هستند که می توانند در هر خانه ای با هر سبکی مورد استفاده قرار بگیرند. از تجربه کردن هراسی به دل راه  ندهید، اگر شکل مورد علاقه ی خود را پیدا نکردید، خودتان اقدام به ساختن  کوسن تزیینی با سایز و شکل مورد علاقه خود نمایید.

نحوه ی انتخاب طرح کوسن ها

حین انتخاب طرح کوسن در فروشگاه های مختلف مسلماً با طرح های زیادی روبرو می شوید، اما به خاطر داشته باشید لزوماً زیبا ترین و گران ترین طرح مناسب ترین نیست. مناسب ترین طرح، طرحی است که هارمونی لازم با دکوراسیون داخلی  شما را داشته باشد.

شاید اصلاً متوجه ی این موضوع نشده باشید که، ذهن ناخود آگاه بین کوسن و دیوار  پشت مبل ها به دنبال یک هارمونی گمشده می گردد. زمانی که این هارمونی به  نوعی رعایت شده باشد، کوسن ها جلوه بیشتری پیدا خواهند کرد و مبل ها نمای زیبا تری را به نمایش می گذارند.

استفاده از کوسن، زمینه خوبی برای بازی با رنگ هاست، می توانید از ترکیب رنگی  طراحی اتاق خوابتان رنگ مورد علاقه ی خود را انتخاب و از تن تیره تر این رنگ چند کوسن تهیه کنید، چیدن این کوسن ها روی تختخواب، باعث عمق بخشیدن به طراحی داخلی اتاق شما می شود.

در صورتی که مبل های شما دارای رنگ های خنثی و پارچه ای ساده و بی طرح هستند. استفاده از کوسن های راه راه یا طرح دار توصیه می شود، این کوسن ها روح پویایی برای این حالت خنثی ایجاد می کنند.

اگر مبل های شما جلوی پنجره چیده شده است، برای انتخاب طرح کوسن به طرح و رنگ پرده هم نظری بیندازید. هارمونی یا تضاد متناسب ایجاد شده بین این دو  المان می تواند چشم انداز زیبایی را برای خانه ی شما فراهم کند.

در صورتی که اهل تنوع هستید، فصل های سرد از کوسن با رنگ های گرم و در فصل های گرم از کوسن با رنگ های سرد استفاده کنید. هنگام  انتخاب کوسن های طرح دار سعی کنید، طرح ها دارای رنگ های خنثی باشند، خصوصا زمانی که طرح ها ضخیم هستند. کوسن های مبتنی بر این خصوصیات چشم ها را کمتر خسته می کنند.

قبل از انتخاب شکل کوسن، به نوع مبلمان خود توجه داشته باشید، مبل های استیل و  مبل های راحتی کوسن های مخصوص به خود را می طلبند. مثلاً مبل های چوبی با  لبه های تیز با کوسن های گرد ظاهره متعارف و نرم تری پیدا می کنند. همچنین مبل های راحتی پر حجم و باد کرده با کوسن های مربعی نمای متعادل تری خواهند داشت.

حین انتخاب کوسن برای اتاق خواب حتماً به طرح و رنگ تاج تخت یا روتختی خود  توجه کنید. می توانید کوسن های خود را از تناژ پررنگ یا کم رنگ تر، رنگ غالب تاج تخت یا روتختی انتخاب کنید. رنگ های پر رنگ تر باعث ایجاد عمق و رنگ های روشن تر باعث ایجاد روح پویا تر در فضای اتاق می شوند.

در ترکیب کوسن ها با طرح های مختلف، طرح ها را در مقیاس های مختلف انتخاب کنید، تا هر کدام از آن ها به تنهایی هم برجسته به نظر برسند. مثلاً کوسن با طرح گل های ریز را در کنار کوسن های ساده یا کوسن با طرح گل های درشت قرار دهید.

چیدمان درست کوسن ها

اجرای نسبت 2-2-1 برای چیدمان کوسن ها، ایده ای ساده است که بسیاری اوقات منجر  به ایجاد نتایج تماشایی می شود. در این ایده دو کوسن مربعی هم شکل، هم  اندازه، هم الگو را در نقاط انتهایی کاناپه قرار دهید، دو کوسن مربعی کوچک  تر با الگو های متفاوت را در کنار آن ها قرار داده و در انتها یک کوسن  دایره ای یا مستطیلی شکل را برای مرکز انتخاب کنید.

اجرای نسبت1-1-1 و یا نسبت1-1-1-1-1 بر روی مبل های راحتی هم می تواند زیبا  باشد. اصل مهم برای استفاده از این نسبت ها متفاوت بودن رنگ ها در صورت  یکسان بودن طرح ها و بالعکس تفاوت در رنگ ها با اصل رعایت یکسانی طرح در  تمامی کوسن ها می باشد. ( هر کدام از این نسبت ها با توجه به اندازه ی کوسن  و بلندی مبل انتخاب می شود، غالباً برای مبل های بزرگ از 5 کوسن و برای  کاناپه های دو نفره از 3 کوسن استفاده می شود.)

از ساختار شکنی ترسی نداشته باشید، خیلی ها معتقدند که تعداد کوسن ها باید  عددی فرد باشد، اما دکوراسیون مدرن این قاعده را به چالش کشیده، پس اگر روزی دلتان خواست روی مبلتان را با تعداد زوجی از کوسن ها تزیین کنید، فکر نکنید زمین به آسمان رسیده است. فقط کافی است هر جفت از کوسن ها هم شکل، هم رنگ و هم اندازه و متفاوت از جفت بعدی باشد.

در صورتی که مبل با طرح های مختلفی در خانه دارید، استفاده از کوسن بهترین راه برای اتصال میان این مبل ها است. برای اتصال بین اینگونه مبل ها می توانید کوسن های هم شکل هر مبل را روی مبل های متفاوت بگذارید.

چند نکته ی ضروری که حین خرید کوسن باید در نظر داشته باشید:

حین خرید کوسن به جنس پارچه و محتویات درون آن توجه نمایید. داخل کوسن باید آن قدر  نرم باشد که هنگام استفاده احساس راحتی لازم را برای شما فراهم کند. جنس کوسن با توجه به جایی که قرار می گیرد متفاوت است، مثلاً کوسن صندلی های آشپزخانه باید مقاوم و قابل شستشو در ماشین لباسشویی باشند. هر چقدر کوسن های شما از پر یا فوم مرغوب تری پر شده باشند، شکل و حالت خود را بیشتر حفظ می کنند و قیمت بالاتری دارند، از طرفی کوسن های پر شده با فوم های نامرغوب بعد از مدتی شکل خود را از دست و به حال و روز افتاده ای در می آیند. متأسفانه این کوسن های افتاده چهره ی خسته و قدیمی برای مبل و تخت شما ایجاد می کنند و همین طور حین نشستن بسیار ناراحت کننده هستند. کاربرد کوسن به عنوان یک وسیله دکوری و مصرفی است، پس لطفاً با خرید کوسن های ارزان خودتان را گول نزنید و نمای منزلتان را به هم نریزید.

نوع
کوسن
طرح
گلدار
جنس
پارچه متقال و نخ کاموا ترک
ابعاد (سانتیمتر)
40 * 40
رنگبندی
به دلخواه مشتری
قاب
ندارد

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...